Rozdano MocArty RMF Classic

9 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz jedenasty MocArty RMF Classic.

Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i MocNa Rzecz.

Wśród wyróżnionych znalazła się Fundacja Legalna Kultura, która otrzymała jedną z dwóch przyznanych tego wieczoru nagród specjalnych z okazji 20-lecia Radia RMF Classic.

Uzasadnienie nagrody wygłosiła dziennikarka RMF Classic Urszula Urzędowska: Chcemy dziś nagrodzić organizację, która tak, jak my obchodzi okrągły jubileusz za wytrwałą, konsekwentną i skuteczną kampanię, w której promuje legalne korzystanie z zasobów kultury w sieci. Za to, że zmienia świadomość odbiorców kultury w Polsce, realnie wpływa na powstawanie u nich nowych nawyków, edukuje i daje przykład.

Nagrodę odebrała prezeska Fundacji Kinga Jakubowska wraz z dwojgiem ambasadorów Legalnej Kultury Agą Zaryan i Rafałem Królikowskim.

Legalna Kultura – organizacja pożytku publicznego, która od 10 lat prowadzi wytrwałą, konsekwentną i skuteczną kampanię, w której promuje legalne korzystanie z zasobów kultury w sieci. Zmienia świadomość odbiorców kultury w Polsce, realnie wpływa na powstawanie u nich nowych nawyków, edukuje i daje przykład. Dotychczas w kampanię zaangażowało się ponad 260 artystów. Spoty kampanii „W czerni kina” obejrzało w kinach ponad 150 mln osób.

Nagroda specjalna (druga) przypadła także Hansowi Zimmerowi. Kompozytor został doceniony za to, że jego muzyka najczęściej pojawiała się na antenie RMF Classic w ciągu ostatnich 20 lat  historii stacji! Artysta odbierze statuetkę osobiście w maju, podczas koncertu w Krakowie, ale podczas Gali połączył się wirtualnie na ekranie.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

  • Człowiek Roku: Sławosz Uznański – za upór i wytrwałość w drodze do gwiazd. Polski naukowiec został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Oprócz jedenastu rezerwowych ESA wyłoniła też sześciu astronautów korpusu podstawowego. Ich nazwiska ogłoszono w Paryżu pod koniec ubiegłego roku. Zanim to się stało Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy, w trwających półtora roku eliminacjach ESA, a to była gigantyczna praca i setki testów, także tych sprawnościowych.
  • Wydarzenie Roku: Otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu – w pomieszczeniach dawnego Skarbca i Archiwum Koronnego otwarto wystawę nowoczesną, znakomicie zaprojektowaną i co najważniejsze – atrakcyjną. To przykład „nowego otwarcia” całego Muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu, co zaowocowało frekwencją wszech czasów – sezon zakończony z wynikiem zbliżonym do 1,8 miliona zwiedzających.
  • MocNa Rzecz: SmartHEAL – polski wynalazek medyczny – „inteligentny” plaster wspomagający leczenie głębokich i trudnych ran. Plaster ma wbudowane czujniki, dzięki którym przekazywane są informacje o stanie skóry pacjenta. Urządzenie natychmiast wykrywa zmiany pH i stan zapalny skóry, co daje większe możliwości na odpowiednie leczenie bez zdejmowania opatrunku. Jego twórcy – Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki i Piotr Walter, inżynierowie z Politechniki Warszawskiej wygrali w międzynarodowym konkursie i zdobyli Nagrodę Jamesa Dysona 2022.
  • Muzyka Filmowa Roku: „ELVIS” – Various Artists – wyd. RCA Records, a division of Sony Music Entertaiment 2022. Reżyser tego epickiego spektaklu Baz Luhrmann przyzwyczaił nas do niesztampowego podejścia do muzyki w swoich filmach. Remixy, przeróbki i żywe dowody na to, że Elvis żyje i inspiruje popularnych dziś raperów, artystów tworzących muzykę elektroniczną, R&B czy soul. Twórcze i oryginalne!

źródło: https://www.rmfclassic.pl/mocarty-2022

 

Nasi partnerzy


Top