fot. ABACA/Newspix.pl

Roman Polański kręci nowy film. Scenariusz napisał z Jerzym Skolimowskim

Na razie na temat produkcji nie wiadomo za wiele – jej tytuł to „The Palace”, a fabuła – w bardzo ogólnym zarysie, mówi, że akcja ma się rozgrywać „w Sylwestra 1999 roku w luksusowym szwajcarskim hotelu, w którym przecinają się losy gości i pracowników.”

Podobno powodem trzymania produkcji w tajemnicy ma być zła sława Romana Polańskiego i nieustanne protesty towarzyszące pracy reżysera. „Wiem, że Polański budzi kontrowersje, ale nas interesuje strona artystyczna, jakość historii, a nie życie osobiste reżysera. Na festiwalu filmowym w Wenecji protesty wywołała obecność jego ostatniego filmu „Oficer i szpieg”, który potem zdobył Wielką Nagrodę Jury” – powiedział producent film Paolo Del Brocco z włoskiego studia RAI Cinema.

Zdjęcia do  „The Palace” już trwają – o czym poinformował jeszcze w kwietniu na swoim Instagramie grający w produkcji Mickey Rourke. „To dla mnie wielka przyjemność współpracować z legendarnym i utalentowanym Romanem Polańskim. Praca z takim reżyserem to wielki przywilej, bo jego filmy mają styl, klasę i nieprzewidywalność. Wiesz też, pracując z człowiekiem, który robi w biznesie filmowym prawie 60 lat, że zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego. Z większością reżyserów zwykle wcale nie rozmawiam, ale Roman Polański nie jest po prostu kolejnym reżyserem. Wszelkie sugestie, jakie mi przedstawia, ułatwiają pracę ze względu na jego doświadczenie i wiedzę. (…) Moim celem od początku tego filmu było dać mu 110% zaufania, czego normalnie nigdy nie robię. Niech Bóg błogosławi tego człowieka, nie mogę się doczekać, żeby zrobić z nim kolejny film”.

Scenariusz napisali wspólnie (przyjaźniący się od lat) – Roman Polański i Jerzy Skolimowski. Obaj pracowali ze sobą ostatni raz 60 lat temu przy scenariuszu pełnometrażowego debiutu Polańskiego, „Noża w wodzie”, który otrzymał nominację do Oscara.

Lucky Bob Sp. z o.o. – firma produkująca „The Palace” otrzymała dofinansowanie Polskiego Instytutu Filmowego wysokości 3 mln zł. Kwota wnioskowana wynosiła 4 mln, a budżet filmu ok. 63 mln.

 

Źródło: The Film Stage, TVN 24. Yahoo, PISF; Autor zdjęcia: ABACA/Newspix.pl

Nasi partnerzy


Top