Raport „Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki”

Raport „Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki. Analiza wpływu zjawiska piractwa internetowego na gospodarkę Polski na wybranych rynkach kultury” został opracowany przez Deloitte na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska.

Premiera raportu odbyła się 21 czerwca 2017 r. podczas konferencji Stowarzyszenia Kreatywna Polska, Partnerów i Partnera merytorycznego firmy Deloitte.

  • Całość raportu dostępna jest tutaj: 

pl_Deloitte_ piractwo_raport

 

Jak pokazuje raport łączne roczne straty generowane w polskiej gospodarce (w 2016 r.) w wyniku istnienia zjawiska piractwa treści w Internecie na badanych rynkach kreatywnych: telewizyjnym i filmowym, muzycznym, książkowym oraz prasowym wynoszą:

  • ponad 3 mld PLN utraconego PKB – to kwota, którą można by pokryć ok. 30 proc. rocznych wydatków Skarbu Państwa na kulturę i media za 2015 r. lub zakupić po 4 bilety do kina dla każdego obywatela Polski,
  • 27,5 tys. utraconych miejsc pracy – to liczba miejsc pracy, która pozwoliłaby całkowicie zlikwidować bezrobocie np. w mieście Łódź,
  • 836 mln PLN strat dla Skarbu Państwa to kwota, za którą można by zbudować 2 Centra Nauki Kopernik   lub kwota, która wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w kraju około 33 mln drukowanych książek.

Nasi partnerzy


Top