Raport KIPA o kondycji polskiego sektora niezależnej produkcji audiowizualnej

Zapraszamy do lektury pierwszego z dwóch raportów powstałych w 2023 z udziałem KIPA, opisujących stan i wyzwania polskiego rynku audiowizualnego.

Raport „Kondycja polskiego sektora niezależnej produkcji audiowizualnej. Szansa rozwoju dzięki współpracy z sektorem bankowym” został przygotowany przez PwC Polska i KIPA, dzięki dofinansowaniu Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Rozwój Sektorów Kreatywnych.

W raporcie m.in przeczytacie o tym, że:

  • Wartość produkcji audiowizualnej w Polsce rocznie to ok. 8 mld złotych, a roczna stopa wzrostu wynosi ok. 10%,
  • W 2022 roku w Polsce wyprodukowano 112 filmów pełnometrażowych, z czego 71 filmów było przeznaczonych do premiery w kinie,
  • Dla 84,7% producentów największą barierę rozwoju branży stanowi utrudniony dostęp do finansowania. Z kolei 79,6% respondentów doświadczyło problemów z płynnością finansową,
  • Banki w Polsce nie znają specyfiki rynku i nie są strategicznie nastawione na obsługę sektora produkcji filmowej,
  • W innych krajach banki chętniej niż w Polsce udzielają finansowania pomostowego, ale istnieją też wyspecjalizowane instytucje, które oferują usługi finansowe dostosowane do specyfiki rynku produkcji filmowej; zaistnienie takiego podmiotu nadałoby Polsce prestiżu i renomy kraju, w którym sektor produkcji filmowej jest stabilny i profesjonalny.

📌 Link do raportu:
https://kipa.pl/raport-pwc-i-kipa-o-kondycji-polskiego…/

 

źródło: KIPA, FB SKP

Nasi partnerzy


Top