fot. Jonas Ekstromer AP

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Szwedzka Akademia Nauk doceniła Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Laudację na cześć Olgi Tokarczuk wygłosił Per Wastberg:

„Polska literatura panuje w całej Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru (…) ” –  zaczął przemówienie Per Wastberg, stwierdzając na samym początku: Mamy pisarkę światowego formatu, która w poetyczny i niesamowity sposób opisuje świat. Polska to skrzyżowanie Europy, być może jej serce. Jej traumatyczną historię widzimy ją w prozie Olgi Tokarczuk. Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny – o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata – wyjaśniał, dodając, że największym dziełem Tokarczuk są „Księgi Jakubowe”.

Na koniec prof. Wastberg przemówił po polsku: „Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje Pani odebrania Literackiej Nagrody Nobla.”

Polska pisarka odebrała medal z rąk króla Szwecji Gustawa XVI. Pisarka w związku z nagrodą dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, co w przeliczeniu daje niemal 3,6 mln złotych. Pieniędzy nie odbierze jednak w filharmonii – będzie musiała się po nie udać w najbliższym czasie do siedziby Fundacji Noblowskiej w Sztokholmie. Olga Tokarczuk odebrała nagrodę w kreacji (autorstwa Gosi Baczynskiej), która, jak powiedziała pisarka, była hołdem dla pierwszej literackiej noblistki Selmy Lagerlof.

Moment wręczania Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/olga-tokarczuk-odbiera-nagrode-nobla-transmisja-online,992130.html

Całość uroczystości: 

https://www.nobelprize.org/nobel-prize-award-ceremonies/

Nagrody Nobla wręczane są tradycyjnie 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Każdy laureat oprócz wysokiej nagrody pieniężnej dostaje także pamiątkowy medal i dyplom. Alfred Nobel, fundator nagrody chciał, aby odznaczano nim osoby, które stworzą „najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym”. Ceremonia odbywa się w gmachu filharmonii sztokholmskiej Stockholms Konserthus od 1926 roku.

Nagrody Nobla w dziedzinie literatury są przyznawane od 1901 roku – do 2019 roku otrzymało ją 116 osób.

W tym roku Akademia nagrodziła 14 laureatów. Ceremonia była prowadzona w języku szwedzkim. Piętnasty laureat – swoją Pokojową Nagrodę Nobla – został uhonorowany w stolicy Norwegii Oslo.

Sama uroczystość noblowska jest ściśle zaplanowana i nie przewiduje odstępstw od etykiety. W trakcie ceremonii wywołany laureat występuje i odbiera nagrodę z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tak jest od 1902 r. Na początku król Oskar II nie zgadzał się, by nagradzać cudzoziemców, ale pod naciskiem opinii publicznej zmienił zdanie i zgodził się wziąć udział w ceremonii.

W bankiecie noblowskim, który ma luźniejszy charakter, uczestniczy ok. 1350 gości. Od 1934 r. odbywa się on w ratuszu w Sztokholmie. Laureaci podczas bankietu noblowskiego wygłaszają przy stole mowę o lekkim charakterze. Bankiet noblowski trwa cztery godziny. Fundacja Nobla pokrywa koszt bankietu, koszty podróży i pobytu gości w Sztokholmie.

Laureaci Nagrody Nobla 2019

Fizyka:
James Peebles
Michel Mayor
Didier Queloz

Chemia:
John B. Goodenough
M. Stanley Whittingham
Akira Yoshino

Fizjologia lub medycyna
Peter J. Ratcliffe
Gregg L. Semenza
William Kaelin Jr.

Literatura 2018
Olga Tokarczuk uhonorowana w tym roku
(w 2018 r. formalnie nie przyznano Nobla z powodu skandali seksualnych w otoczeniu członków Akademii Szwedzkiej)

Literatura 2019
Peter Handke

Pokojowa
Abiy Ahmed Ali

Ekonomia
Abhijit Banerjee
Esther Duflo
Michael Kremer

Maria Skłodowska-Curie (nagrodzona w dziedzinie fizyki w 1903 i chemii w 1911), była pierwszą kobietą wyróżnioną Nagrodą Nobla.

Źródło: gazeta, polskatimes.pl

Nasi partnerzy


Top