Oglądalność polskich produkcji w kinach w 2022 roku

Według szacunków portalu   http://boxoffice-bozg.pl/ w 2022 roku  „sprzedano w polskich kinach 38,5 mln biletów*.

Przez pierwsze dwa miesiące 2022 roku w kinach panowały jeszcze covidowe obostrzeni i z tego powodu dystrybutorzy przesuwali część premier z tego okresu na późniejsze terminy.  Portal http://boxoffice-bozg.pl/ szacuje, że ”‘przy normalnym funkcjonowaniu była szansa na przekroczenie granicy 40 mln biletów.”

„Ostatecznie polskie filmy obejrzało ok. 8 mln widzów, co okazuje się nie aż tak bardzo złym wynikiem. Był on zbliżony do tego z roku 2015, gdy ogólna liczba widzów była o 6,5 mln większa. Prawie połowa widowni przypadła na cztery najpopularniejsze tytuły – trzy z nich pojawiły się pod koniec roku. Widownia na polskich filmach mogłaby być dużo wyższa, ale po pierwsze wiele tych premier weszło do kin na początku roku, gdy obowiązywały obostrzenia, a po drugie – dwa tytuły z szansami na dużą widownię – „Jak pokochałam gangstera” i „Kolejne 365 dni” – znalazły się od razu w serwisach streamingowych.

Sprzedaż biletów wzrosła o ok. 11 mln w stosunku do roku ubiegłego, ale wtedy kina były zamknięte w sumie przez około 3 miesiące. W rekordowym 2019 roku kina odwiedziło o ponad 23 mln widzów więcej. Osiągnięty w ubiegłym roku wynik plasuje się w okolicach frekwencji z lat 2010-2014.”

Patrząc jednak całościowo, widownia na polskich filmach stanowiła niemalże 21% całkowitej widowni w polskich kinach w 2022 roku.

  • Największym przebojem roku były Listy do M. 5, które ostatecznie zbliżą się do pułapu 1,5 mln widzów (lub go przekroczą).
  • Film „Johnny” obejrzało 978 tys. widzów,
  • „Anię” – 637 tys. widzów,
  • „Za duży na bajki” – 328 tys. widzów

Największym rozczarowaniem była zdecydowanie Niewidzialna wojna Patryka Vegi. Tytuł ten nie zmieścił się nawet do poniższej listy z polskimi filmami zeszłego roku z widownią poniżej 50 tys. Do przekroczenia tego pułapu zabrakło temu tyułowi jednak zaledwie kilkuset widzów. Jest to najsłabszy wynik w karierze Vegi.

*”Szacunki mogą się różnić od faktycznej liczby widzów o kilkaset tysięcy (ale raczej będzie to różnica w górę), ponieważ w zestawieniu brak oficjalnych danych dystrybutora UIP, którego produkcje stanowiły w tym roku znaczny procent polskiego box office’u. Oficjalne dane poznamy w czerwcu, gdy opublikuje je GUS.”

 

Źródło: http://boxoffice-bozg.pl/podsumowanie-2022-roku-w-polskich-kinach-czesc-pierwsza/;

http://boxoffice-bozg.pl/podsumowanie-2022-roku-w-polskich-kinach-czesc-druga/

Nasi partnerzy


Top