Pierwsze instytucje artystyczne, czyli:
podpisały „Nowe Porozumienie w sprawie minimalnych honorariów dla artystów”.
W najbliższych dniach do sygnatariuszy dołączy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie. W uroczystości, która odbyła się w TRAFO Trafostacji Sztuki, uczestniczyli Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.
Dokument został opracowany przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej (OFSW).
Jego celem jest uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla artystów biorących udział w wystawach. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały szczegółowe zapisy i sposoby obliczania minimalnych wynagrodzeń, które będą zależne od obowiązującej w danym roku płacy minimalne.
W Nowym Porozumieniu wprowadzono prosty i corocznie waloryzowany system wyliczania podstawowego honorarium. Jego wysokość opiera się na minimalnym wynagrodzeniu obowiązującym w danym roku, pomnożonym przez szacunkowy czas potrzebny na wykonanie konkretnego dzieła lub projektów. To rozwiązanie jest dostosowane do specyfiki pracy artystek i artystów sztuki współczesnej – a dzięki powiązaniu z ustawowo określaną płacą minimalną, automatycznie uwzględnia coroczną waloryzację.
Ustanowienie minimalnych stawek wynagrodzenia: porozumienie określa minimalne stawki wynagrodzenia za różne formy działalności artystycznej, takie jak udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, prowadzenie warsztatów czy udostępnianie dzieł w przestrzeni internetowej.
Celem porozumienia jest zapewnienie godziwych warunków pracy dla artystów, w tym stabilności finansowej i dostępu do świadczeń socjalnych.
Porozumienie promuje przejrzystość w kwestii wynagradzania artystów przez instytucje kultury.
Od podpisania pierwszego Porozumienia z inicjatywy OFSW minęło ponad 10 lat – ustalone wówczas kwoty wynagrodzeń przyczyniły się do stopniowej zmiany podejścia do wynagrodzenia za pracę twórczą w polskich instytucjach. Wypłacanie honorariów za udział w wystawach stało się standardem. Jednak zaproponowane w 2014 roku stawki minimalnych honorariów dziś już nie mogą stanowić punktu odniesienia.
Podpisanie Nowego Porozumienia to ważny krok dla sektora kultury w Polsce. Podniesienie minimalnych stawek wynagrodzenia dla artystów przyczynia się do uznania wartości ich pracy i zapewnienia im godziwych warunków zatrudnienia.
Trafostacja Sztuki w Szczecinie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wprowadzają Nowe Porozumienie w swojej działalności od dnia podpisania. BWA Wrocław i Zachęta rozpoczną jego stosowanie od początku 2026 roku.
Nowe Porozumienie zostało przygotowane przez grupę roboczą w składzie: Antoni Burzyński, Katarzyna Górna, Mikołaj Iwański, Kasper Lecnim, Irmina Rusicka, Aleksy Wójtowicz.
Więcej tutaj:
https://www.gov.pl/web/kultura/nowe-porozumienie-w-sprawie-minimalnych-honorariow-dla-artystow
źródło: gov.pl