Ilustracja: Niklas Elmehed, Nobel Media

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Za rok 2019 Nobla w tej samej dziedzinie zdobył Peter Handke.

Polska pisarka została wyróżniona „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Tokarczuk jest autorką m.in.: „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Gra na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe” oraz „Bieguni”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

W 2017 roku Agnieszka Holland nakręciła film „Pokot”, który powstał na podstawie książki Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Pisarka była też współautorką scenariusza. Tokarczuk odpowiada również za scenariusz spektaklu telewizji „E.E.”, który w 1998 roku wyreżyserowała, na podstawie powieści pisarki, Maria Zmarz-Koczanowicz. Inne filmy, których literackim pierwowzorem była twórczość Tokarczuk, to krótkometrażowy obraz Agnieszki Smoczyńskiej „Aria diva” (na podstawie opowiadania „Ariadna na Naksos”), „Żurek” Ryszarda Brylskiego (opowiadanie „Żurek”) oraz „Zniknięcie” Adama Uryniaka (na podstawie opowiadań ze zbioru 'Bieguni”).

źródło: PAP

Nasi partnerzy


Top