fot. IMDB

Nie żyje Barbara Kraftówna

W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna, aktorka teatralna i filmowa, a także artystka kabaretowa oraz piosenkarka. Zagrała w dziesiątkach spektakli teatralnych, a także w kabarecie „Pod Egidą” i Kabarecie Starszych Panów.  W pamięci widzów na zawsze pozostaną jej role – Felicji z „Jak być kochaną”, Honoratki z „Czterej Pancerni i pies”, Zosi w „Złocie” czy Barbarki w „Upale”.

Była absolwentką działającego przy Starym Teatrze Studia Dramatycznego Iwo Galla. Od początku kariery występowała na teatralnych deskach, m.in. Gdyni, Łodzi czy Wrocławia.

Na dużym ekranie zagrała role w takich produkcjach jak: „Upał” i „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Złoto” i „Szyfry” Hasa, „Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego, „Przygody pana Michała” Pawła Komorowskiego, „Ich dzień powszedni” Aleksandra Ścibora-Rylskiego, „Przygoda z piosenką” Stanisława Barei, „Książę sezonu” Witolda Orzechowskiego, „Kłopotliwy gość” Jerzego Ziarnika, „Skutki noszenia kapelusza w maju” Krystyny Krupskiej-Wysockiej oraz nagrodzoną przez jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian – dramatyczną postać Felicji w obrazie „Jak być kochaną” Wojciecha Hasa.

Popularność przyniósł aktorce nie tylko teatr czy film, ale też radio, estrada i telewizja – a w niej dziesiątki spektakli Teatru Telewizji oraz Kabaret Starszych Panów. Występowała w wielu polskich teatrach. W 1953 r. zadebiutowała w kinie – rolą u Jana Rybkowskiego i Jana Fethke, w „Sprawie do załatwienia”. Swoje najlepsze filmowe role wykreowała u Wojciecha Jerzego Hasa – zagrała m.in. pełną liryzmu barmankę Zosię w „Złocie” (1961), wyniosłą i władczą postać pięknej Camilli de Tormez w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1964) i skromną postać Jadwigi w „Szyfrach” (1966). Za najlepszą rolę Krafftówny uważa się postać aktorki Felicji, którą stworzyła w filmie Hasa „Jak być kochaną” (1962).  Za ten film dostała w 1963 r. nagrodę za wybitną kreację aktorską na festiwalu w San Francisco.

Krafftówna występowała także w serialach. Dużą popularność przyniosła jej np. rola Honoraty – żywiołowej dziewczyny z Koniakowa, którą aktorka zagrała u Konrada Nałęckiego w serialu „Czterej pancerni i pies”. U Pawła Komorowskiego wystąpiła jako pani Makowiecka, siostra Wołodyjowskiego w „Przygodach pana Michała”.

 

źródło: PAP, PISF

Nasi partnerzy


Top