Nagroda FIPRESCI dla Olgi Chajdas

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej drugi pełnometrażowy obraz Olgi Chajdas „Imago” otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI dla najlepszego filmu w konkursie Proxima na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Reżyserka jest także współautorką scenariusza. Pokaz w Karlowych Warach był światową premierą polsko-holendersko-czeskiego filmu, w którym w głównej roli wystąpiła Lena Góra.

„Imago” to post-punkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. Opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce.

Film zyskał uznanie międzynarodowej publiczności już w okresie developmentu, zdobywając dwie prestiżowe nagrody: Eurimages Co-Production Development Award (Rotterdam 2019) oraz Wyróżnienie Specjalne ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (Cannes 2020). Już niebawem będzie walczyć o Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty.

Festiwal w Czechach odbył się w dniach 30 czerwca-8 lipca br.

 

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top