zdjęcie: plakat, mat. prasowe

Laureaci Nagród PSC

Podczas uroczystości zorganizowanej w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i transmitowanej online, 27 marca ogłoszono zwycięzców Nagród PSC przyznawanych polskim autorom zdjęć do filmu polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji, a także zagranicznym autorom zdjęć do filmu polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta.

Poniżej lista laureatów (Nagrody PSC 2021):

Najlepsze zdjęcia w pełnometrażowym filmie fabularnym:

– Bartłomiej Kaczmarek – „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

Nominacje:

Piotr Sobociński Jr – „Jak najdalej stąd”

Wojciech Staroń – „Pod Słońce” (SUNBURNED)

Michał Englert – „The Other Lamb”

Witold Płóciennik – „Zieja”

Najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym:

– Piotr Rosołowski – „Ściana cieni”

Najlepsze zdjęcia do odcinka serialu fabularnego:

Kacper Fertacz – „KRÓL” odc. 6

Nagroda PSC za całokształt twórczości

– Jacek Petrycki – za filmowe dokonania, które wzbogaciły kinematografię o wyjątkowe obrazy oraz stworzyły kanon polskiego dokumentu. Za umiejętność dotarcia w miejsca, gdzie innym się nie udawało. Za pełne pasji dzielenie się swą wiedzą ze studentami Szkoły Filmowej.

Nagroda specjalna PSC:

– Ewa Chudzik – za mistrzowską kolor korekcję filmów oraz pomoc w urzeczywistnieniu niejednej wizualnej koncepcji autorów zdjęć.

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (Polish Society of Cinematographers – PSC) powstało w Polsce w 1994 roku. W grudniu 2012 roku polska nazwa PSC zmieniła się na Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych. Wśród kilkudziesięciu członków PSC znajdują się laureaci nagród wielu festiwali, wykładowcy szkół filmowych i wyższych uczelni artystycznych.  Stowarzyszenie zajmuje się reprezentowaniem interesów środowiska, popularyzacją zagadnień związanych ze sztuką operatorską oraz podkreślaniem roli zdjęć w budowaniu filmowej narracji.

W tym roku wyróżnienie zostało przyznane po raz dziewiąty. W poprzednich latach docenieni zostali m.in. Łukasz Żal, Janusz Majewski, Andrzej Jaroszewicz, Michał Englert, Arkadiusz Tomiak, Piotr Sobociński jr i Wojciech Staroń.

 

źródło: psc.pl; PISF

Nasi partnerzy


Top