fot. Bruno Fidrych, https://www.amuz.krakow.pl/zmarl-prof-dr-h-c-krzysztof-penderecki/

Krzysztof Penderecki nie żyje

W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy największy polski kompozytor, dyrygent, mecenas kultury, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie .

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg utworów orkiestrowych, oraz koncertów. Jest autorem oprawy chóralnej głównie tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych.  Jego utwory wielokrotnie usłyszeć można było w filmach, w wielu wybitnych dziełach z Hollywood. Penderecki współpracował też z polskimi reżyserami. W latach 60. stworzył muzykę do kilkunastu filmów animowanych. Współpracował też z Wojciechem J. Hasem przy jego „Rękopisie znalezionym w Saragossie” i „Szyfrach”. Później nie tworzył już muzyki oryginalnej, choć nadal jego utwory stanowiły ścieżkę dźwiękową wielu filmów, m.in. „Katynia” Andrzeja Wajdy i „Demona” Marcina Wrony. Były wykorzystane także m. in. w „Egzorcyście” Williama Friedkina, „Lśnieniu” Stanleya Kubricka, „Dzikości serca” Davida Lyncha i „Wyspie tajemnic” Martina Scorsese. (filmpolski)

Krzysztof Penderecki był laureatem niezliczonych nagród i wyróżnień przyznawanych na całym świecie i wielkim mecenasem kultury. W 2005 roku założył Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, które zostało wpisane do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymało status narodowej instytucji kultury.

Jedną z nieznanych szerokiej publiczności pasji kompozytora, była miłość do drzew –  potrafił wymienić wszystkie (ponad 1700) gatunki drzew i krzewów, które rosły wokół dworu w Lusławicach. Co roku na początku kwietnia oraz we wrześniu i październiku Krzysztof Penderecki odmawiał grania koncertów – były to okresy nowych nasadzeń – musiał być wtedy w swoim ogrodzie.

źródło: filmpolski.pl, Wikipedia, Akademia Muzyczna

 

Nasi partnerzy


Top