Odeszła królowa Anglii Elżbieta II

Elżbieta II zmarła w Balmoral w wieku 96 lat po 70 latach panowania.

W 1996 roku królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę – w czasie tej jedynej wizyty w Polsce wystąpiła 26 marca przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu.

W czasie wystąpienia w Sejmie, podkreśliła, że „Polska i Wielka Brytania znacznie wyprzedziły swoją epokę, tworząc na obu krańcach Europy wolne i skuteczne instytucje parlamentarne. Oba parlamenty były też świadkami dramatycznych momentów w dziejach swych narodów, a nie było momentu bardziej doniosłego, niż stworzenie przez Sejm Wielki konstytucji 1791 roku, owego modelu oświeconej myśli.” Przypomniała bohaterską postawę Polaków w czasie II wojny światowej i wsparła aspiracje Polski do Unii Europejskiej i NATO.

W czasie wizyty królowa powiedziała też po polsku: „Żeby Polska była Polską”.

Królową podjął wtedy ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką. Podczas wizyty Elżbieta II odwiedziła również Kraków.

W 1991 roku królowa przyjęła Lecha Wałęsę z małżonką na zamku Windsor.

Inni członkowie rodziny królewskiej również bywali w Polsce. Obecny król – Karol III, odwiedził w 1993 roku Trójmiasto, aby patronować budowie teatru elżbietańskiego, którego inicjatorem był prof. Jerzy Limon. Księżniczka Anna dwukrotnie odwiedziła Gdańsk.

W 1975 roku Sopot odwiedził książę Filip – mąż królowej. Kurort był wówczas gospodarzem III Europejskich Mistrzostw Konnych Zaprzęgów. Książę nie tylko otwierał te zawody, ale również wziął w nich udział.

Książęca para Kate i William Gdańsk odwiedzili w 2017 roku Gdańsk odwiedził książę William i księżna Kate. Odwiedzili Teatr Szekspirowski i Europejskie Centrum Solidarności, gdzie spotkali się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Wnuk królowej Elżbiety II z żoną odwiedzili też Muzeum Stuthoff w Sztutowie.

źródło: TVP3 Gdańsk, TVN 24

Nasi partnerzy


Top