Jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®

W dniach 27 – 30 października EXPO Kraków (po raz 25. w historii) zgromadzi rzesze miłośników literatury z całego kraju, którzy będą mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkaniach z ulubionymi pisarzami.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców, przygotowując swoje premiery wydawnicze właśnie na targi. Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe to zapowiedź tego, na co wszyscy czekamy.

25. odsłona Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie inspirowana polskim romantyzmem. Mottem tegorocznej edycji są słowa Juliusza Słowackiego:  „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”. To właśnie w tym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uważanych za początek romantyzmu w Polsce.

W tym roku na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® pojawią się dwa nowe festiwale:

– Sobota z non-fiction

– Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową.

Sobota z non-fiction to wydarzenie dla fanów literatury faktu i reportażu, w czasie którego odbędą się spotkania z autorami najgłośniejszych książek faktu tej jesieni: Danutą Awolusi i Joanną Warpas, Andrzejem Kohutem, Wojciechem Orlińskim, Agatą Romaniuk, Ziemowitem Szczerkiem, Katarzyną Włodkowską. Ponadto, już poza festiwalem będzie można się spotkać z Leszkiem Balcerowiczem, Piotrem M. A. Cywińskim, Anną Gacek, Marią i Janem Peszkami, Mariuszem Szczygłem oraz Piotrem Zychowiczem i Jackiem Bartosiakiem.

Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową to dwudniowy festiwal z udziałem najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki i science fiction, wśród których między innymi pojawią się Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Rafał Kosik, Paweł Majka, Radek Rak. Podczas festiwalu odbędzie się również pożegnanie Mari Lidii Kossakowskiej.

Targi kontynuują również projekty, które zyskały uznanie odwiedzających w roku ubiegłym, jak czterodniowy Festiwal Literatury Górskiej, w tym roku rozszerzony o tematykę podróżniczą. Spotkania z Tomaszem Habdasem „W szczytowej formie”, Markiem Kamińskim, Nelą Małą Reporterką, Beatą Sabałą-Zielińską, Łukaszem Superganem, Adamem Wajrakiem i Krzysztofem Wielickim z pewnością zainteresują fanów ekstremalnych przeżyć. W ramach festiwalu ratownicy TOPR i GOPR przygotują warsztaty i szkolenia dla dzieci i młodzieży. W ramach festiwalu zostaną przyznane nagrody dla Najlepszych Wydawnictw o Górach.

W bloku kryminalnym, obok spotkań z autorami takimi jak Tove Alsterdal, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Diana Brzezińska, Wojciech Chmielarz, Marek Krajewski, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Marcin Meller, Eva Minge, Alek Rogoziński czy Olga Rudnicka, po raz pierwszy na targach w Krakowie zostanie przyznany Złoty Pocisk, wyróżnienie dla autora najlepszej powieści kryminalnej ubiegłego roku, przyznawane przez Magazyn literacko-kryminalny POCISK.

W 2022 roku nadal utrzymuje się duże zainteresowanie literaturą kobiecą. W czasie targów odbędą się spotkania autorskie z najpopularniejszymi pisarkami tego gatunku m.in. z Joanną Balicką, Penelope Douglas, Ałbeną Grabowską, Katarzyną Grocholą, K. N. Haner, Corą Reilly. Swoje książki będą również podpisywać m.in. Joanna Jax, Martyna Keller, Krystyna Mirek, Aleksandra Negrońska, Magdalena Witkiewicz, Sylwia Zandler. Literatura piękna będzie reprezentowana m.in. przez Jacka Dehnela, Petrę Dvořákovą, Romę Ligocką, Zośkę Papużankę, Dominikę Słowik, Szczepana Twardocha i Marka Zychlę.

Wyraźnie zarysowuje się nowy trend książek z kategorii Young Adult, które podbijają listy bestsellerów w Polsce. Jubileuszowe targi odwiedzą znane i lubiane autorki tej literatury, m. in. : Kasia Barlińska P.S. Herytiera, Natalia Fromuth, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Edyta Prusinowska, Monika Rutka, Weronika Schmidt.

Wiele wydarzeń targowych przygotowywanych jest również z myślą o młodszych czytelnikach. Odbędą się spotkania z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi takimi jak Albert Albertson, Erin Hunter, Nela Mała Reporterka i Psi Patrol. W planie są również liczne warsztaty prowadzone m.in. przez Burzę Mózgów, Egurrola Dance Studio oraz Sarę i Wikusia z Zaczarowanego Świata Sary.

Podczas targów rozdane zostaną nagrody im. Jana Długosza, Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus, Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury dla wschodzących pisarzy beletrystyki z Europy. Organizatorem tego wydarzenia jest Polska Izba Książki.

Wyjątkowe atrakcje czekają na fanów planszówek. Strefa gier z roku na rok przyciąga na targi coraz większą liczbę odwiedzających. Obok nowości wydawniczych, wydawcy gier przygotowują wiele niespodzianek, w tym spotkań z osobowościami świata gier, m.in. Ignacym Trzewiczkiem z Portal Games, twórcą gier fabularnych i planszowych, w tym „Robinsona Crusoe” i „Detektywa”. Podczas Targów odbędzie się również finał plebiscytu Planszowej Gry Roku 2021. Dowiemy się, która z gier głosami graczy, zyskała miano tej najlepszej.

Jak będzie wyglądał rynek książki za dziesięć lat, jak ratować księgarnie, jak napisać i wydać własną książkę, jak tworzyć kanon lektur szkolnych, czym jest prawo do faktów, jaką rolę odgrywają tłumacze – to tylko niektóre tematy dotyczące rynku wydawniczego, poruszone podczas targów. Bibliotekarze będą mieli możliwość zapoznania się z projektem Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska w wolnym dostępie. „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa”, odbędzie się również II Konferencja „Święto Książki – Książka w obliczu wyzwań obecnych czasów”, zorganizowana przez magazyn „Świat Druku”. Księgarze, dystrybutorzy i bibliotekarze zainteresowani poszerzeniem oferty sprzedażowej i edukacyjnej o gry planszowe będą mogli wziąć udział w szkoleniu: Jak sprzedawać, żeby sprzedać? Autorskie techniki. Rady wydawców i dystrybutorów. Trendy. Nowości, organizowanym przez „Rynek Zabawek”. Jak prowadzić bookstagrama? Porady dla początkujących (i nie tylko), to spotkanie przeznaczone dla osób działających w social mediach.

Podczas targów nastąpi uroczyste podpisanie Konwencji Krakowskiej, z inicjatywy KBF, operatora Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dla osób, które nie będą mogły przyjechać do Krakowa, a chcą poczuć wyjątkową atmosferę, związaną z literackim świętem, targi przygotowują specjalną Wirtualną Platformę Targową, za pośrednictwem której będzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych. Wystarczy tylko w dniach 27-30 października wejść na stronę www.ksiazka.krakow.pl by wziąć udział w targach. Jeśli ktoś lubi formaty telewizji śniadaniowych, to w takiej konwencji w dniach 29-30 października z samego serca targów będzie nadawała także Telewizja Targowa, prowadzona przez znanych i lubianych dziennikarzy literackich – Małgorzatę Bugaj, Justynę Dżbik-Kluge, Adama Szaję i Łukasza Wojtusika.

Program 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® dostępny jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Zobacz zwiastun 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie:

 

Źródło: informacja prasowa: https://ksiazka.krakow.pl/pl/aktualnosci/jubileuszowe-25-miedzynarodowe-targi-ksiazki-w-krakowie.html

 

Nasi partnerzy


Top