fot. East News/www.pnf.pl

Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz laureatem Orła 2021 za Osiągnięcia Życia

Legenda polskiej muzyki filmowej kompozytor Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz głosami członków Polskiej Akademii Filmowej został laureatem Orła 2021 za Osiągnięcia Życia. Nazwiska pozostałych Laureatów zostaną ujawnione w trakcie uroczystej Gali Orłów, która odbędzie się 21 czerwca 2021.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz to urodzony w 1928 roku muzyk jazzowy, saksofonista, filar słynnych Melomanów. Autor muzyki do kultowych polskich seriali “Janosik”, “Alternatywy 4”, “Czterdziestolatek”, “Czterdziestolatek 20 lat później”, “Stawka większa niż życie”, “Śmieciarz”, “Wojna domowa” czy “Życie na gorąco” oraz wielu polskich filmów, m.in “Dwa żebra Adama”, “Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, “Raj na ziemi”, “Nie lubię poniedziałku”, “Poszukiwany, poszukiwana”, “Zaklęte rewiry” oraz “Syzyfowe prace”. Właśnie za muzykę do filmu “Syzyfowe prace” nominowany był w 2000 roku do Orłów w kategorii Najlepsza Muzyka.

Po raz pierwszy w 23-letniej historii Orłów koperta z wynikiem głosowania na najbardziej zaszczytną kategorię, czyli Orła za Osiągnięcia Życia, została otwarta w studiu telewizyjnym Wirtualnej Polski. Tradycyjnie przed główną ceremonią ogłoszony zostaje tylko jeden Laureat – pozostałych zwycięzców poznamy dopiero 21 czerwca w chwili publicznego otwarcia kopert.

23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 odbędzie się 21 czerwca. O tegoroczne Orły ubiegają się twórcy oraz aktorzy i aktorki m.in. filmów Szarlatan Agnieszki Holland, głośnego debiutu Jana Holoubka 25. lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy, który Akademia wyróżniła rekordową liczbą aż czternastu nominacji, a także świetnie przyjętych przez widzów i krytyków najnowszych filmów Jak najdalej stąd Piotra Domalewskiego i Sala samobójców. Hejter Jana Komasy. Po raz pierwszy szansę na Orła ma również pełnometrażowa animacja Zabij to i wyjedź z tego miasta w reż. Mariusza Wilczyńskiego.

Niekodowaną transmisję z Gali będzie można oglądać na antenie CANAL+, który od pięciu lat jest oficjalnym nadawcą telewizyjnym Orłów.

 

źródło: www.pnf.pl

 

Nasi partnerzy


Top