mat. pras.

„Chłopi” walczą o Oscary

Sony Pictures Classic, amerykański dystrybutor „Chłopów”, walcząc o Oscary, zgłosił polski film do wszystkich kategorii, a są to:  Najlepszy Film, Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa (Łukasz L.U.C Rostkowski) i Najlepsza Piosenka Oryginalna („Koniec Lata”).

Oficjalne nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku, a gala przyznania Oscarów odbędzie się 10 marca.

„Chłopi” są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Variety wytypował polski obraz jako kandydata na tzw. shortlistę, a The Hollywood Reporter określił film jako „porywający wizualny triumf”.

Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta” obejrzało w Polsce już ponad 1,5 mln widzów i jest to najlepszy polski film w box office od czterech lat. Obecnie „Chłopi” wchodzą do dystrybucji w innych państwach m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii od 8 grudnia. Specjalnie dla Polonii w tych krajach, dystrybutorzy zaplanowali pokazy po polsku z napisami po angielsku. W tym samym dniu rozpoczynają się też pokazy filmu w Nowym Jorku i Los Angeles, które potrwają do 14 grudnia. To ważny etap kampanii oscarowej, ponieważ na seanse zostaną zaproszeni zarówno członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, jak i wpływowi krytycy.

źródło: PAP, PISF

Nasi partnerzy


Top