foto. mat pras

Boże Ciało z nominacją do Oscara!

„Boże Ciało” Jana Komasy powalczy o Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy” (do ubiegłego roku ta kategoria nazywała się „najlepszy film nieanglojęzyczny”). Razem z obrazem Jana Komasy  – nominowane są także produkcje: „Nędznicy”, (Francja), „Kraina Miodu” (Macedonia Północna), „Parasite”, (Korea Południowa), „Ból i Blask”, (Hiszpania).

Od światowej premiery „Bożego Ciała”, która odbyła się w sierpniu ubiegłego roku na festiwalu w Wenecji, film otrzymał wiele nagród, m.in. Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo w Wenecji, Silver Star dla najlepszego filmu 3. edycji El Gouna Film Festival w Egipcie. Twórcy filmu zdobyli także 10 statuetek na zeszłorocznym Festiwalu w Gdyni. Mnóstwo nagród i pochwał dostaje także grający główną rolę Bartosz Bielenia. Kilka dni temu aktor otrzymał tytuł europejskiej wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2020. Wcześniej otrzymał także między innymi Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za 2019 r., przyznawaną „młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością”.

Najwięcej (dzisiejszych) nominacji Akademii Filmowej do Oscara – 11 – otrzymał film Todda Philipsa „Joker”, który powalczy o statuetkę między innymi w kategoriach jak „Najlepszy film”, „Najlepszy reżyser”, „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”,  „Najlepsza muzyka oryginalna”. „Irlandczyk”, „Pewnego razu w… Hollywood” oraz „1917” otrzymały po 10 nominacji. „Historia małżeńska”, „Jojo Rabbit” i „Parasite” dostały po 6 nominacji).

Zwycięzców poznamy w czasie 92. gali oscarowej, która odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego w legendarnym Dolby Theathre.

źródło: gazeta, PISF

 

 

Nasi partnerzy


Top