Atak Paniki najlepszym polskim filmem na Gali otwarcia 19. Edycji Polish Film Festival w Los Angeles

Na trwającym dziewięć dni festiwalu, odbywającym się od 17 do 25 października pokazano ponad 80 filmów fabularnych pełno i krótkometrażowych, dokumentów i animacji. Pokazom towarzyszyły spotkania twórców i aktorów z publicznością.

Nagrody festiwalowe są co roku przyznawane na Gali otwarcia, co jak tłumaczą organizatorzy, ma być sugestią dla widzów, które filmy szczególnie warto zobaczyć.

Lista nagrodzonych 19. edycji festiwalu:

•Hollywood Eagle Award – „Atak paniki”, reż. Paweł Maślona,

•Hollywood Eagle Documentary Award – „Over the limit”, reż. Marta Prus,

•Hollywood Eagle Animation Award – „Dziwny przypadek”, reż. Zbigniew Czapla,

•Cinema Without Borders – Nagroda Specjalna Jury dla filmu krótkometrażowego – „Sweet home Czyżewo”, reż. Jakub Radej,

•Nagroda Bridging the Borders dla filmu krótkometrażowego – „Ja i mój tata”, reż. Aleksander Pietrzak,

•Nagroda za Debiut Muzyczny im. Adama Brachtera – Miro Kępiński,

•Nagroda dla Młodego Talentu im. Piotra Łazarkiewicza – Stanisław Cywka, Anna Smołowik i Tomasz Ziętek,

•Artist of Polish Heritage Achievement Award – Jane Kaczmarek,

•Nagroda Amicus Poloniae – Przyjaciel Polski – Robert Forster.

Na Gali otwarcia festiwalu w Egyptian Theatre w Hollywood został wyświetlony film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reż. Denisa Delicia. W pokazie wzięli udział twórcy, m.in. aktorzy Maciej Zakościelny, Anna Prus i Marcin Kwaśny.

W trakcie trwania retrospektywy widzowie będą mogli zobaczyć filmy wyprodukowane w Polsce, a także obrazy polskich twórców realizujących filmy w Stanach Zjednoczonych.

Wśród fabuł znalazły się m.in. „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Nina” Olgi Chajdas, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos_krauze i Krzysztofa Krauzego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, „Reakcja łańcuchowa” Jakuba Pączka, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Plan B” Kingi Dębskiej, „Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka, „Gotowi na wszystko. Exterminator” Michała Rogalskiego. Filmy dokumentalne to m.in. „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera, „Habit i zbroja” Pawła Pitery oraz „Pamięć śladów” Ignacego Szczepańskiego.

Na Gali otwarcia festiwalu pojawił się m.in. Rafał Zawierucha. Aktor pracuje obecnie w Los Angeles na planie najnowszego filmu Quentina Tarantino „Once Upon a Time in Hollywood”, gdzie wciela się w postać Romana Polańskiego u boku Margot Robbie, Brada Pitta i Leonardo DiCaprio.

Pokazywanym filmom towarzyszyły spotkania twórców z publicznością. W tym roku do Hollywood zawitali m.in. Maciej Zakościelny, Alicja Bachleda-Curuś, Piotr Domalewski, Bożena Stachura, Anna Prus, Wojciech Mecwaldowski, Marcin Kwaśny, Piotr Sobociński jr., Anna Smołowik, Aleksander Pietrzak, Stanisław Cywka i Tomasz Ziętek.

Główne pokazy odbywały się w kinach w North Hollywood i Santa Monica, a także m.in. na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Stanu Kalifornia i Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Festiwal zakończył się 25 października pokazami filmów „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego i „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka.

Więcej informacji: www.polishfilmla.org, www.facebook.com/PolishFilmLA.

źródło: Informacja prasowa

Nasi partnerzy


Top