mat. prasowe

Apel twórców do nadawców telewizyjnych

Do apelu, którego celem jest wsparcie twórców pozbawionych obecnie jakichkolwiek źródeł dochodów, dołącza Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

„Globalna pandemia Covid-19 sparaliżowała funkcjonowanie niemal każdego sektora gospodarczego, w tym środowiska filmowego. Wszystkie krajowe projekty filmowe są wstrzymane, praca na planie odwołana, kina zamknięte… Reżyserom, aktorom, ekipom technicznym oraz setkom firm, które funkcjonują dzięki przemysłowi filmowemu, grozi zapaść. Wiele z nich może nigdy z niej nie wyjść.

Gildia Reżyserów Polskich apeluje pilnie do Nadawców narodowych i prywatnych, aby w tym wyjątkowym okresie emitowali priorytetowo polskie filmy (fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, animowane, eksperymentalne) oraz autorskie programy telewizyjne (teatr telewizji, seriale). Celem naszego apelu jest wsparcie polskiej kultury oraz ludzi z nią związanych, którzy zostali postawieni bez źródeł dochodów na nieokreślony czas.

Emisje polskich produkcji w telewizji pozwolą wszystkim żyjącym twórcom na otrzymanie tantiem w najbliższych miesiącach. Jest to rozwiązanie szybkie i łatwe w realizacji, gdyż Nadawcy są w posiadaniu praw do ogromnego katalogu tytułów żyjących twórców. Dodatkowo takie wsparcie jest doskonałą okazją na promowanie polskiej kultury w polskiej telewizji oraz spełnienia misji edukacyjnej, tak ważnej dla polskiej publiczności w okresie narodowej kwarantanny.”

Zarząd Gildii Reżyserów Polskich:

Agnieszka Holland, honorowa przewodnicząca

Andrzej Jakimowski, przewodniczący zarządu

Joanna Kros-Krauze, zastępczyni przewodniczącego

Łukasz Rotunda, skarbnik

Andrzej Saramonowicz, sekretarz

Leszek Dawid, członek zarządu

Sławomir Fabicki, członek zarządu

Borys Lankosz, członek zarządu

Paweł Maślona, członek zarządu

Janusz Zaorski, członek zarządu

 

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top