zdjęcie: plakat Oscary 2021

„Aida” z nominacją do Oscara

Film „Aida” (koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski, współfinansowanie przez PISF) w reżyserii Jasmili Žbanić otrzymała nominację do Oscara. Wśród nominowanych – za zdjęcia – jest również Polak Dariusz Wolski za film „News of the World”. 93.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 kwietnia br.

„Aida” („Quo vadis, Aida?”) to kandydat zgłoszony przez Bośnię i Hercegowinę. Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Film otrzymał już dwie nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w kategoriach: film nieanglojęzyczny i reżyseria. Jest też nominowany do Independent Spirit Awards, jednych z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Wcześniej był prezentowany na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (konkurs główny), 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a także w sekcji World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan.

Nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” („News of the World”) otrzymał Dariusz Wolski. Urodzony w Warszawie w 1956 roku, studiował w łódzkiej szkole filmowej. W wieku 23 lat wyjechał do USA. Jest autorem zdjęć do „Mrocznego miasta” Alexa Proyasa, trzech pierwszych części sagi „Piraci z Karaibów”, filmów Tima Burtona i ostatnich produkcji Ridleya Scotta, w tym „Prometeusza”, „Marsjanina” i kręconego obecnie „House of Gucci”. Mimo znaczącego dorobku nigdy dotąd nie był nominowany do Oscara. Za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” otrzymał ostatnio nominację do nagród American Society of Cinematographers, skupiającego autorów zdjęć filmowych.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top