Podczas Międzynarodowych Targów Książki, w czwartek i piątek 15-16 maja (w PKiN w Warszawie) Polska Izba Książki zaprasza Wydawców i cały rynek książki na spotkania i panele z udziałem wyjątkowych ekspertów.
„Sztuczna inteligencja w wydawnictwach i tłumaczeniu literackim – w jakim kierunku zmierzamy?”
Jakie rozwiązania już funkcjonują? Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji – od kwestii jakości po prawa autorskie? To tematy, które podejmiemy podczas spotkania.
– Prowadzenie: Mikołaj Tajchman – trener i konsultant w dziedzinie sztucznej inteligencji, przez lata wydawca związany z WN PWN.
Po wykładzie wprowadzającym odbędzie się dyskusja panelowa. Rejestracja nie jest wymagana. Tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.
Organizatorzy: Polska Izba Książki, Frankfurckie Targi Książki, Goethe-Institut w Warszawie.
Zespół ds. pola literackiego przy MKiDN – pierwsze podsumowanie prac i dalsze plany
Powołany w lutym Zespół ds. pola literackiego, to odpowiedź MKiDN na problemy zgłaszane m.in. podczas współKongresu Kultury.
O tym, co już udało się zrobić oraz jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość, opowiedzą członkinie i członkowie zespołu: Agata Diduszko-Zyglewska (przewodnicząca – MKiDN), Magdalena Hajduk-Dębowska (Polska Izba Książki), Jacek Dehnel (Unia Literacka), Jerzy Woźniakiewicz (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich), Łukasz Zych (Stowarzyszenie Księgarzy Polskich).
Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska
Organizator: Polska Izba Książki
„Dostępność w praktyce wydawniczej”
Zespół ds. dostępności Polskiej Izby Książki zaprasza na panel, podczas którego zostaną omówione praktyczne aspekty dostępności w kontekście przepisów wchodzących w życie 28 czerwca 2025. Paneliści: dr Dariusz Mikułowski (członek Rady Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”), Artur Lewandowski (CEO firmy technologicznej Have a Book), Anna Winnicka (prezeska Virtualo).
Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska
Organizator: Polska Izba Książki
„Uczenie maszynowe, cudza twórczość i nowe reguły gry – jak AI zmienia rynek książki”
Zespół ds. AI Polskiej Izby Książki zaprasza na spotkanie z prof. Michałem Jackowskim, ekspertem w dziedzinie prawa sztucznej inteligencji i nowych technologii, który skomentuje głośny spór Meta z twórcami.
Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska
Organizator: Polska Izba Książki
„O wolności słowa i nie tylko – rozmowa z białoruskimi wydawcami działającymi w Polsce „
Po sierpniu 2020 roku ogromna większość białoruskich intelektualistów i twórców kultury, w tym niezależni wydawcy, była zmuszona do wyjazdu z kraju. Ośmiu wydawców z Białorusi znalazło schronienie w Polsce, dziś publikują u nas literaturę po białorusku, książki autorów rodzimych, przekłady z innych języków oraz książki dla dzieci. Doceniając ich pracę, Polska Izba Książki nadała białoruskim wydawcom tytuł członków honorowych. Z tej okazji Polski PEN Club i PIK organizują rozmowę z białoruskimi wydawcami Andrejem Januszkiewiczem i Tacianą Niadbaj, którą poprowadzi Małgorzata Szczurek.
Honorowi członkowie Polskiej Izby Książki: Fundacja Kamunikat, Mianie Niama, Slavianka, Połackija Łabirynty, Andrei Yanushkevich Publishing, Gutenberg Publishing, Koska Books, Chabor Publishing
Organizatorzy: Polski PEN Club, Polska Izba Książki
Więcej informacji tutaj: https://pik.org.pl/2025/05/05/spotkania-polskiej-izby-ksiazki-na-miedzynarodowych-targach-ksiazki-w-warszawie/
Pełen program oraz informacje o MTK dostępne na stronie https://targiksiazkiwarszawa.pl/.
W 2025 r. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się od 15 do 18 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a w roli Gościa Honorowego zaprezentuje się Republika Korei.
Źródło: PIK, https://targiksiazkiwarszawa.pl/