Jest nam niezmiernie miło poinformować, że do naszego Stowarzyszenia Kreatywna Polska dołączyły (w maju 2025 roku) dwie kolejne organizacje – Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Polskich Artystów Plastyków
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP) to, jak można przeczytać na stronie www.zgspp.pl główna polska organizacja skupiająca prozaików, poetów, dramatopisarzy, krytyków literackich i tłumaczy.
SPP stanowi kontynuację Związku Literatów Polskich założonego w 1920 roku z inicjatywy Stefana Żeromskiego pod nazwą Związek Zawodowych Literatów Polskich. Nawiązuje także do działań środowisk literackich w kraju i za granicą, podejmowanych w obronie godności i suwerenności literatury narodowej, praw ludzkich i swobody tworzenia.
Rejestracja SPP nastąpiła w 1989 roku, a oficjalny założycielski zjazd Stowarzyszenia odbył się w Warszawie 31 maja 1989. Wybrano wówczas Zarząd Główny w składzie niemal identycznym jak Związku Literatów Polskich przed rozwiązaniem. Większość niezrzeszonych pisarzy z Polski i przebywających na emigracji, zgłosiła akces w szeregi Stowarzyszenia. Legitymację nr 1 otrzymał Czesław Miłosz.
Obecną prezeską Stowarzyszenia (od 2017 roku) jest Anna Nasiłowska – Rek
Strony w Internecie: www.zgspp.pl; https://www.facebook.com/p/Stowarzyszenie-Pisarzy-Polskich-100064562624870/?locale=pl_PL; https://www.instagram.com/pisarzysto/
Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) to, jak można przeczytać na stronie www.zpap.pl największe i najstarsze stowarzyszenie artystów, założone w 1911 roku w Krakowie, które wspiera rozwój i upowszechnianie sztuki, a także zajmuje się ochroną wolności twórczości artystycznej. Związek zrzesza blisko 4500 artystów plastyków następujących specjalności: sztuki wizualne, malarstwo, grafika, rzeźba, nowe media, ceramika, szkło, witraż, tkanina, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, scenografia, konserwacja dzieł sztuki, fotografia itp.
Do ZPAP przyjmowani są absolwenci Akademii Sztuk Pięknych oraz innych szkół wyższych na kierunkach plastycznych. Przyjęcie do Związku możliwe jest również na podstawie udokumentowanej działalności twórczej.
Związek posiada 21 Okręgów w największych miastach Polski oraz dwa Domy Pracy Twórczej: Ustka i Świnoujście. Prowadzimy działalność wystawienniczą w kilku galeriach sztuki w całej Polsce. ZPAP jest organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych plenerów artystycznych, konkursów i przeglądów plastycznych.
Związek od wielu lat walczy o zmiany w prawie regulującym wykonywanie zawodu artysty plastyka, m.in. w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym, ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, prawie autorskim i prawach pokrewnych. (…) W latach 1996-2019 ZPAP prowadził zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi do utworów artystycznych. Związek był członkiem CISAC – Międzynarodowej Konfederacji Autorów i Kompozytorów w latach 2016 – 2019.
Obecną prezeską Związku jest Urszula Święcicka.
Strony w Internecie: https://www.zpap.pl/index.php; https://www.facebook.com/zpapzg/?locale=pl_PL; https://www.instagram.com/ow_zpap/
Serdecznie witamy!
Źródło: zgspp.pl; zpap.pl