14. Festiwal „Dwa Brzegi”

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, z powodu pandemii odbywa się w nowej, hybrydowej formule. Większość produkcji w programie będzie pokazana po raz pierwszy w Polsce. Festiwal trwa od 1 do 9 sierpnia.

Imprezę rozpoczął pokaz filmu „Babyteeth”, który jest częścią sekcji „Świat pod namiotem”. Filmem zamknięcia jest obraz „Zło nie istnieje”.

W programie festiwalu znalazły się również, nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym: „Acasa. Mój dom” (reż. R. Ciorniciuc), „Wieloryb z Lorino” (reż. M. Cuske) i „Forman vs Forman” (reż. J. Hejna, H. Trestikova).

W sekcji „Muzyka – moja miłość” po raz pierwszy zaprezentowany zostanie obraz Naty Moreno „Ara Malikian. Skrzypce, moje życie” o muzyku, który jako czternastolatek uciekał ze skrzypcami przed bombardowaniami w Bejrucie, a dziś uznawany jest za jednego z najlepszych muzyków klasycznych XXI wieku.

Nowością tegorocznych Dwóch Brzegów jest wprowadzenie sekcji eko, w której tematykę ochrony środowiska przybliżą obrazy: „Być jak Grizzly”, „Spacer z wilkami” oraz „Wielka zielona ściana”.

34 filmy zostaną pokazane w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych pokazane zostaną 34. filmy. O przyznaniu nagród zdecyduje jury w składzie: Agnieszka Żulewska, Maciej Cuske oraz Tomasz Gąssowski.

W Kazimierzu Dolnym nie zabraknie również spotkań z polskimi twórcami. Festiwal odwiedzi Gabriela Muskała – bohaterka cyklu „I Bóg stworzył aktorkę („Fuga”, „Wymyk”, „Królowa Aniołów”) oraz Małgorzata Bogdańska z monodramem „Nie lubię Pana Panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego. Spotkania z twórcami kina z Polski i zagranicy będą transmitowane przez cały czas trwania festiwalu w wirtualnej sali Szafir. Dostęp do tych spotkań jest bezpłatny.

Oprócz pokazów online w wirtualnych salach Bursztyn i Rubin, uruchomione zostanie kino plenerowe na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Będzie się tam odbywać jeden pokaz codziennie o godzinie 21:00. Bilety na te seanse można zakupić w sklepie online.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top