Zobacz więcej

Respiratory i przyłbice – drukarki 3D pomocne w czasie pandemii

Krakowscy inżynierowie opracowali i udostępnili za darmo projekt respiratora wydrukowanego na drukarce 3D.

Twórcy wykorzystują niedrogie i powszechnie dostępne komponenty, które mogą być niezwykle pomocne w miejscach, gdzie służba zdrowia nie świadczy usług na najwyższym poziomie. Jego koszt to 200 złotych, a opracowanie koncepcji urządzenia zajęło głównemu konstruktorowi dwa dni.

Pierwsza, już działająca wersja urządzenia jest opracowana, a także udostępniona w internecie. Kompletna dokumentacja pierwszego prototypu znajduje się na stronie projektu VentilAid i jest gotowa do pobrania. Znajduje się w niej komplet informacji koniecznych do wydrukowania oraz uruchomienia sprzętu.

Twórcy ogólnodostępnego projektu podkreślają, że respirator z drukarki 3D jest ostatnią deską ratunku. Aktualnie, urządzenie nie posiada testów medycznych, dlatego też konstruktorzy potrzebują wsparcia od ekspertów i dalszych badań, aby projekt dawał 100% jakości świadczonych usług.

Respirator, pomocny np. podczas transportu osób z problemami oddechowymi wydrukowali w 3D naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Po przetestowaniu i udoskonaleniu prototypu, planują przekazanie go jednemu ze szczecińskich szpitali.

To urządzenie pomocne jest m.in. podczas transportu pacjentów z problemami oddechowymi do szpitala, które nie są na tyle poważne, aby konieczna była intubacja. Pacjentowi podawana jest maska, w przez rurę tłoczone jest powietrze wspomagające oddychanie.

Wszystkie elementy, oprócz prowadnic i silników krokowych, zostały wydrukowane: korpus, miech z elastomeru, jego zabudowa i pozostała część obudowy, okrywająca mechanizmy, a także rączka do przenoszenia. Druk urządzenia zajmuje około trzech dni, jeśli używana jest do tego jedna drukarka.

Z kolei firmy zrzeszone w Polskim Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych planują produkcję 10 tys. przyłbic dziennie. Na razie za pomocą np. drukarek 3D dziennie powstają 3 – 4 takie osłony. Z kolei Wydział Fizyki UW zapowiada wytworzenie 6 tys. takich osłon. Trafią m.in. do lekarzy, ratowników, policjantów i strażaków.

 

źródło: PAP

Nasi partnerzy


Top