Paszporty „Polityki” 2019 rozdane!

Paszporty „Polityki” to jedna z najważniejszych nagród z dziedziny kultury w Polsce. 14 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie rozdano je po raz 27. grupie twórców, którzy spośród nominowanych do nagrody najbardziej  „nie ulegają modom i środowiskowym naciskom”. Nagrodę specjalną otrzymała Olga Tokarczuk.

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 roku Paszport „Polityki” wręczany jest także  dla „Kreatora kultury” za specjalne osiągnięcia w jej krzewieniu.

Oto lista nagrodzonych Paszportem „Polityki” za rok 2019:

Kategoria Film:

  • Bartosz Bielenia – nominacja za kreację aktorską w filmie „Boże Ciało”, nagroda „za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie” – jak podało w uzasadnieniu jury.

Kategoria Teatr:

  • Weronika Szczawińska – nominacja za „spektakle podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje jednocześnie”, nagroda, jak podano w uzasadnieniu „Za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery” – podano w uzasadnieniu.

Kategoria Literatura:

  • Dominika Słowik – nominacja „za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści ‘Zimowla’”, nagroda, jak pisano w uzasadnieniu, przyznana „za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«”.

Kategoria Sztuki wizualne:

  • Weronika Gęsicka – nominacja „za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno”, nagroda, jak uzasadniło swój wybór jury: „za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci”

Kategoria Muzyka popularna:

  • Błażej Król – nominacja „za piosenki łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii”, nagroda jury „za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy”.

Kategoria Muzyka poważna:

  • Jakub Józef Orliński – nominacja „za najnowszą płytę „Facce d’amore” i za kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery”, nagroda „Za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki”

Kategoria Kultura cyfrowa:

  • Dawid Ciślak (Polyslash) – nominacja „za ‘We. The Revolution’, jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności w świecie gier wideo, nagroda przyznana „za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpowania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem”.

Nagroda dla „Kreatora kultury” została przyznana Oldze Tokarczuk „za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety” – jak podano w uzasadnieniu.

Inicjatorem nagrody był Zdzisław Pietrasik – dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku „Polityka”. Idea była prosta: „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”. Przez 26 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów „Polityki” nagrodziła 161 laureatów, w tym 204 artystów i twórców (licząc zespoły) oraz wyróżniła 21 Kreatorów Kultury. Dwa razy przyznano nagrody ex aequo – w 2009 r. w kategorii film Paszporty otrzymali Xawery Żuławski i Borys Lankosz, a w 2011 w kategorii muzyka popularna nagroda przypadła Julii Marcell i Maciejowi Szajkowskiemu. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, mecenas polskiej kultury, jest głównym partnerem nagrody.

źródło: ZAIKS, Polityka

 

 

 

Nasi partnerzy


Top