Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Muzyka

Słuchaj legalnie

§ Ściągając piosenki z pirackich serwisów, korzystając z protokołów wymiany i dystrybucji plików typu BitTorrent czy p2p, zabierasz dochody swoim ulubionym wykonawcom - przede wszystkim tym młodym, zaczynającym swoje kariery, mniej popularnym, niszowym. Lepiej pokaż, że szanujesz pracę muzyków, autorów tekstów i kompozytorów. Po prostu bądź w porządku.

Możesz legalnie - także za darmo - skorzystać ze streamingu muzyki. Serwisy streamingowe działają podobnie jak radio. A jeśli zapłacisz ich wydawcom niewielką kwotę umożliwią Ci skopiowanie ulubionych piosenek na dysk komputera czy komórkę.

W sklepach z muzyką cyfrową możesz bezpłatnie posłuchać dowolnych utworów, a za niewielką kwotę kupisz pojedyncze pliki mp3, które wgrasz na dowolne urządzenie elektroniczne.

Pamiętaj, że serwisy pirackie mogą zaatakować złośliwym oprogramowaniem (wirusami, robakami itp.) twój komputer lub inne cyfrowe urządzenie. Nie zapominaj o tym, że płacąc piratom za ich usługi zasilasz ich prywatne fortuny, a Twoje pieniądze nie trafiają do twórców.

Jeśli grupy muzyczne udostępniają swoje piosenki za darmo w sieci wspieraj je, klikaj polubienia, pisz komentarze. Poziom popularności mniej znanych grup wpływa na zainteresowanie się nimi przez wytwórnie płytowe.

Słuchaj radia, oglądaj telewizyjne programy muzyczne. Płać abonament RTV. To nie kosztuje Cię wiele, a ma realny wpływ na jakość programów i audycji radiowych.

Trzymaj się wartości fair play. Nie rozpowszechniaj wiedzy o nielegalnych serwisach. Im mniejsza będzie skala piractwa tym niższa stanie się cena płyt w sklepach i pojedynczych utworów w sieci.

Pamiętaj, że szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagradzaniu twórców i wydawców płyt.

(=) JAWI, Kreatywnapolska.pl 2013
Tekst udostępniony na licencji CC BY 3.0 PL

Muzyka w ramach dozwolonego użytku

Z naszego miniporadnika dowiesz się w jaki sposób można korzystać z muzyki w ramach dozwolonego użytku osobistego.

Czytaj dalej

Wywiady Legalnej Kultury: Aga Zaryan

Z wokalistką jazzową Agą Zaryan rozmawia Marzena Mróz. Z rozmowy dowiemy się jaki jest związek między ceną za bukiet kwiatów a ceną płyt oraz co Aga Zaryan sądzi o legalności kultury? Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

Wywiady Legalnej Kultury: Muniek Staszczyk

Z Muńkiem Staszczykiem rozmawia Marzena Mróz. Lider zespołu T. Love mówi o pracy nad płytą „Old Is Gold” oraz o szacunku, jaki powinniśmy okazywać artystom za to, co nam dają. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska