Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Książki

Czytaj legalnie

§ Czytaj! Książki są naszym największym bogactwem edukacyjnym i kulturalnym. Nie zapominaj jednak o tym, że abyś mógł się nimi cieszyć potrzeba było wielomiesięcznej pracy wielu osób – pisarzy, tłumaczy, redaktorów, ilustratorów, grafików, fotografów, wydawców, dystrybutorów.

Możesz legalnie korzystać z bibliotek sieciowych, w których książki w formie e-booków są udostępniane za darmo.

W sklepach z cyfrowymi książkami (e-bookami lub audiobookami) możesz przeczytać fragment książki, jeśli Ci się spodoba możesz ją kupić płacąc przelewem bez wychodzenia z domu. Taką książkę wgrasz na dowolne urządzenie elektroniczne.

Możesz skserować książkę z biblioteki na własny użytek, a skanami podzielić się z najbliższymi przyjaciółmi lub rodziną. Pamiętaj jednak, że nie wolno takiej książki, ani jej części, udostępniać (czyli rozpowszechniać) w Internecie. Kserokopii czy skanów nie wolno także nikomu sprzedawać.

Nie korzystaj z serwisów pirackich. Pamiętaj, że mogą one zaatakować złośliwym oprogramowaniem (wirusami, robakami itp.) twój komputer lub inne cyfrowe urządzenie. Nie zapominaj o tym, że płacąc piratom za ich usługi zasilasz ich prywatne fortuny, a Twoje pieniądze nie trafiają do twórców.

Jeśli autorzy udostępniają swoje teksty czy książki za darmo w sieci wspieraj ich, klikaj polubienia, pisz komentarze. Poziom popularności mniej znanych twórców wpływa na zainteresowanie się nimi przez wydawców książek.

Możesz wykorzystać fragmenty książek lub ich ilustracje w swojej publikacji, o ile zakres tej publikacji dotyczy wyjaśniania, analizy krytycznej, edukacji (nauczania) lub praw gatunku twórczości. Pamiętaj jednak o tym, by cytat pozostał podrzędny w stosunku do twojego dzieła.

E-booki/audiobooki, które kupiłeś, nagrane na płytach, zgrane na pendrive czy znajdujące się na dowolnych urządzeniach w plikach mp3 możesz przesłać lub przekazać tylko najbliższym przyjaciołom czy rodzinie. Nie wolno się nimi dzielić przez serwisy typu BitTorrent czy p2p.

Trzymaj się wartości fair play. Nie rozpowszechniaj wiedzy o nielegalnych serwisach. Im mniejsza będzie skala piractwa tym niższa stanie się cena książek w sklepach oraz e-booków czy audiobooków w Internecie.

Pamiętaj, że szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagradzaniu twórców (autorów, ilustratorów, fotografów, grafików, tłumaczy) i wydawców książek.

(=) JAWI, Kreatywnapolska.pl 2013
Tekst udostępniony na licencji CC BY 3.0 PL

Wywiady Legalnej Kultury: Rafał Olbiński

Z Rafałem Olbińskim rozmawia Tomasz Kin. świat jest jak jedna wielka galeria kultury, w której znajduje się parę oryginałów i miliony kopi - mówi słynny malarz, grafik, twórca plakatów. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

Wywiady Legalnej Kultury: Tomasz Makowski

Z Tomaszem Makowskim rozmawia Jacek Wasilewski. Dyrektor Biblioteki Narodowej i przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej opowiada o współczesnych bibliotekach, płaceniu za kulturę i o tym kto dzisiaj potrzebuje książek. Publikujemy wywiad, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

KIERUNKI I FORMY TRANSFORMACJI CZYTELNICTWA


CBOS-01CBOS-02

 

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska