Oglądaj legalnie

§ Ściągając filmy z pirackich serwisów, korzystając z protokołów wymiany i dystrybucji plików typu BitTorrent czy p2p, zasilasz konta bankowe piratów i z własnych pieniędzy budujesz ich fortuny. Twoje pieniądze nie trafiają do tych twórców, których pracę oglądasz na ekranie, i dzięki którym uczestniczysz w kulturze.

Lepiej pokaż, że szanujesz pracę swoich ulubionych aktorów, reżyserów i producentów filmów. Możesz legalnie - także za darmo - skorzystać ze streamingu filmów lub programów telewizyjnych. Serwisy streamingowe (serwisy VOD, wideo na żądanie) działają podobnie jak telewizja, a jeśli zapłacisz ich wydawcom dostaniesz abonamentowy dostęp do nowszych tytułów filmowych (zazwyczaj na pół roku za dostęp do pełnego katalogu na platformie). Zweryfikowane polskie platformy VOD oznaczone są znaczkiem OGLĄDAJ LEGALNE.

Na stronach kanałów telewizyjnych możesz bezpłatnie obejrzeć rozmaite programy czy seriale, za opłatą kupisz dostęp do pełnego katalogu konkretnego nadawcy. Możesz wykupić dostęp do konkretnej transmisji - np. ważnego meczu piłkarskiego.

Skorzystaj z oferty legalnych Web TV - internetowych odpowiedników telewizji posiadających koncesję. Web TV to zazwyczaj bezpłatna oferta kanałów lokalnych, produkowanych wyłącznie do rozpowszechniania w Internecie. Jeśli się przeprowadziłeś możesz oglądać wiadomości lokalne z twojego regionu.

Pamiętaj, że serwisy pirackie mogą zaatakować złośliwym oprogramowaniem (wirusami, robakami itp.) twój komputer lub inne cyfrowe urządzenie.

Nie zapominaj o tym, że oglądając w serwisach pirackich polskie filmy uniemożliwiasz zwrot publicznych pieniędzy do instytucji je finansujących. Tym samym odbierasz innym szansę na stworzenie kolejnych produkcji audiowizualnych. Im bardziej pirackie serwisy będą rosły w siłę tym mniej będzie powstawać nowych polskich filmów.

Płać abonament RTV. To nie kosztuje Cię wiele, a ma realny wpływ na jakość produkowanych treści.

Trzymaj się wartości fair play. Nie rozpowszechniaj wiedzy o nielegalnych serwisach. Im mniejsza będzie skala piractwa tym niższa stanie się cena płyt DVD w sklepach i usług VOD w sieci. Po prostu bądź w porządku.

Pamiętaj, że szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagradzaniu twórców, producentów filmów i programów.

(=) JAWI, Kreatywnapolska.pl 2013
Tekst udostępniony na licencji CC BY 3.0 PL

Film w ramach dozwolonego użytku

Z naszego miniporadnika dowiesz się w jaki sposób możesz postępować z filmami oraz innymi utworami audiowizualnymi w ramach dozwolonego użytku osobistego.

Czytaj dalej

Przewodnik po abonamencie RTV dla osób fizycznych i firm

Obowiązek płacenia abonamentu RTV ma każdy, kto posiada odbiornik do odbioru sygnału radiowego lub sygnału telewizyjnego. Rejestracja takich odbiorników oraz późniejsze regularne wnoszenie opłat obowiązuje także firmy. Należy pamiętać o tym, że abonament RTV nie jest zapłatą za usługę lecz rodzajem podatku od urządzeń umożliwiających odbiór sygnału radiowego lub telewizyjnego. Opłaty wnosi się więc za możliwość odbioru programów telewizyjnych i radiowych a nie za faktyczne korzystanie z oferty Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz 17 rozgłośni regionalnych.

Czytaj dalej

Wywiady Legalnej Kultury: Jacek Braciak

Legalność rozumiem jako przyzwoitość. Zarówno w kulturze jaką tworzymy, jak i w zwykłym życiu codziennym - mówi w rozmowie z Tomaszem Kinem Jacek Braciak, aktor oglądany m.in. w „Drogówce” Wojciecha Smarzowskiego. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

Wywiady Legalnej Kultury: Tomasz Wasilewski

Z Tomaszem Wasilewskim rozmawia Ryszard Jaźwiński. Młody reżyser filmowy opowiada o swoim drugim filmie „Płynące wieżowce”, który miał swoją światową premierę na prestiżowym Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Z rozmowy dowiemy się dlaczego Wasilewski nigdy nie ściągnął żadnego filmu z Internetu. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

Wywiady Legalnej Kultury: Mateusz Damięcki

Z Mateuszem Damięckim rozmawia Ryszard Jaźwiński. Aktor filmowy i teatralny opowiada o wadze autentyczności, braku świadomości praw autorskich wśród młodych ludzi oraz potrzebie godnego wykonywania pracy. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który ukazał się w serwisie Legalna Kultura.

Czytaj dalej

1/3 internautów nie wie z jakich portali korzysta

„Piraci i korsarze – filmy w sieci” to tytuł debaty dotyczącej prawnych aspektów eksploatacji filmów w Internecie, która odbyła się podczas 32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2013. Moderatorem spotkania był Kamil Dąbrowa, a w dyskusji panelowej brali udział prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska, dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych Ryszard Kirejczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz reżyserzy Sławomir Fabicki i Grzegorz Zariczny.

Czytaj dalej

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska