Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Paszporty Polityki rozdane!
materiały prasowe organizatora materiały prasowe organizatora
data 10 styczeń 2018 dział Serwis informacji

Paszporty Polityki rozdane! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na uroczystej jubileuszowej Gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej po raz 25. wręczone zostały nagrody Paszporty Polityki. To najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana na podstawie wyboru niezależnych krytyków wybitnie utalentowanych młodych twórców i artystów, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w mijającym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. 

Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika Polityka wybiera ostatecznie laureatów w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Laureaci jubileuszowej 25. edycji:

Film: Jagoda Szelc - reżyserka i scenarzystka i reżyserka debiutanckiego filmu "Wieża. Jasny dzień”. Film był jednym z faworytów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda dla najlepszego reżyserskiego debiutu i za najlepszy scenariusz). 

Literatura: Marcin Wicha - grafik, projektant, rysownik, felietonista, pisarz (ur. 1972). Rysował cotygodniowe komentarze w "Tygodniku Powszechnym", napisał kilka książek dla dzieci. "Rzeczy których nie wyrzuciłem" (Karakter 2017) to osobisty zapis doświadczenia porządkowania rzeczy i książek po zmarłej matce. 

Teatr: Michał Borczuch - uznawany za jednego z najzdolniejszych teatralnych twórców młodego pokolenia (ur. 1979). Inspirują go baśnie Andersena, psychoanaliza Freuda i powieści Goethego. 

Do jego najnowszych prac należy zgarniający nagrody spektakl "Wszystko o mojej matce" (Łaźnia Nowa w Krakowie), "Zew Cthulhu" wystawiany w Nowym Teatrze w Warszawie,  "Moja walka" z TR Warszawa to hipnotyczna adaptacja powieści autobiograficznej Karla Ove Knausgårda, grająca planami czasowymi i przestrzennymi.

Sztuki wizualne: Norman Leto (Łukasz Banach) - twórca obrazów, instalacji, filmów i projektów komputerowych oraz autor książek, samouk

W styczniu 2018 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się książka "Detoks" zawierająca korespondencję Łukasza Banacha ze Zdzisławem Beksińskim. Artysta pracuje nad kolejną serią autobiograficznych obrazów oraz trzecim pełnometrażowym filmem, poświęconym zamachowi na World Trade Center.

Muzyka poważna: Joanna Freszel - sopranistka, laureatka nagrody Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej na debiutanckiej płycie ''Real Life Song''. Śpiewała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Estońskiej Operze Narodowej i Teatro Lope de Vega w Sewilli. 

Muzyka popularna: grupa Hańba! - zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia. 

Kultura cyfrowa: Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko (Bloober Team) – głównie znany z psychologicznych horrorów (najnowsze dzieło "Observer", którego akcja rozgrywa się w Krakowie 2084 roku).

źródło: Polityka

Czytany 783 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Paszporty Polityki rozdane!