Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji 47 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe - Puławy 2017
data 10 lipiec 2017 dział Serwis informacji

47 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe - Puławy 2017 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Warsztaty Jazzowe odbywają się w dniach 6-16 lipca, a ich celem jest dostarczenie wiedzy muzycznej z zakresu jazzu i muzyki popularnej wszystkim, którzy nie mają dostępu do szkolnictwa  muzycznego. Kadra dydaktyczna złożona jest z wybitnych artystów jazzowych, pedagogów o wieloletnim doświadczeniu. Ogólnodostępne warsztaty organizowane są przez Fundację Jazz Jamboree od ponad 20 lat, która dba o takie zróżnicowanie programu, aby był on przystępny  także dla mniej zaawansowanych.

Warsztaty Jazzowe w Puławach to najstarsze przedsięwzięcie tego typu na skalę europejską, od lat wysoko oceniane przez IAJE (International Association for Jazz Education). Kadrę wykładowców stanowią wybitni artyści i soliści, doświadczeni pedagodzy, głównie z Akademii Muzycznych oraz uczelni amerykańskich i tureckich.  Wszyscy są profesjonalistami, kompozytorami autorami własnych projektów, występującymi na międzynarodowych festiwalach. To artyści cieszący się   uznaniem środowiska z wieloletnim doświadczeniem   pedagogicznym. Choć program ulega corocznie pewnym modyfikacjom, udział doświadczonych   pedagogów –artystów daje gwarancję najlepszych   efektów w pracy z młodzieżą, która szczególnie   docenia autorytet artysty wykładowcy, jego  umiejętności i poziom artystyczny. Warsztaty uzyskały w tym roku wsparcie z Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS. 

Każdy uczestnik otrzymuje bezpłatnie podręcznik do nauki improwizacji jazzowej, który jest równocześnie podstawą wykładów z teorii jazzu. Jego przydatność mierzy się szerokim zakresie od podstawowej nomenklatury muzycznej do analizy skal. Podręcznik może służyć muzykowi przez wiele lat.  Do dyspozycji uczestników jest też biblioteka muzyczna z ponad 10.000 woluminów, nut i materiałów  szkoleniowych. Ilustrowane wykłady z historii jazzu prowadzone przez Piotra Schmidta są fascynującą opowieścią o kształtowaniu się stylistyki jazzu, którego pochodną jest współczesna muzyka rozrywkowa. Program dydaktyczny obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. W godzinach wieczornych odbywają się koncerty profesjonalnych zespołów muzycznych, których repertuar następnego dnia jest omawiany na zajęciach. Wieczorne, wielogodzinne "jam session” polegające na wspólnym    muzykowaniu  na estradzie kadry i uczestników warsztatów  inspirują zachowania twórcze poprzez wypracowanie nowych zasad  współpracy pomiędzy muzykami o różnym stopniu zaawansowania. Jest to forma niezwykle inspirująca zachowania twórcze i zachęcająca do aktywnego uczestnictwa w działaniach, gdyż powoduje naturalne otwarcie się twórcze i bezpośrednie, niemal intuicyjne przyjmowanie  przekazu od mistrzów, co dla młodych adeptów praktycznie w ciągu roku jest niedostępne. Jest to forma  interaktywnych warsztatów  twórczych. Tu kształtują się zespoły spotykane później na konkursach muzycznych w całej Polsce.

W Polsce, poza edukacją muzyczną pozostaje co najmniej 100.000 muzyków amatorów. Dotyczy to szczególnie małych miast i wsi, gdzie niejednokrotnie znaleźć można wybitni uzdolnione muzycznie jednostki.

Kadra dydaktyczna warsztatów złożona jest z wybitnych artystów jazzowych, pedagogów o wieloletnim doświadczeniu: prof.Janusz Szprot, Sibel Köse /Turcja/, Wojciech Myrczek, Wojciech Pulcyn,  Adam Wendt, Paweł Dobrowolski, Dante Luciani, Piotr Schmidt,  dr.hab.Jakub Stankiewicz, dr. Paweł Tomaszewski, dr. Russ Spiegel

Zespoły instrumentalne pełnią na Warsztatach funkcję akompaniatorów i instruktorów dla solistów oraz wokalistów. Złożone są z artystów, będących znaczącymi postaciami polskiego jazzu, kompozytorami, liderami  własnych zespołów:

1/ Wojciech Majewski – fortepian, Michał Jaros ­ kontrabas, Kazimierz Jonkisz – perkusja,

2/ Bogdan  Hołownia – fortepian, dr.Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Sebastian Frankiewicz ­ perkusja.

Marek Stawiński, nauka emisji techniką Speech Level Singing (SLS). Absolwent wydziału wokalno aktorskiego Akademii Muzycznej, nauczający naturalną techniką wokalną MIX, propagowaną przez International Voice Teachers of MIX ­ IVTOM w USA. W latach 2006 ­ 2010 został certyfikowany jako Nauczyciel Speech Level Singing (SLS) ­ USA ­ III stopnia (Stowarzyszenie Nauczycieli śpiewu SLS Setha Rigsa w Los Angeles. Prowadzi zajęcia polegające na rehabilitacji głosu pod kątem skali i nieuświadomionych możliwości. Uczy jak stosować w głosie różnego rodzaju efekty ­ krzyk, chrypę tak, by nie powodowało to negatywnych skutków w zakresie emisji. Od 10 lat jest uczestnikiem międzynarodowych, specjalistycznych warsztatów wokalnych, na których wypracowuje się współczesne metody najbardziej efektywnego nauczania doskonalenia śpiewania i mówienia.

 

 

 

 

 

Czytany 565 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji 47 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe - Puławy 2017